Albode Dekorasyon / 2021-02-01

Kartonpiyer Nedir? Stropiyer Nedir

Kartonpiyer

Nerede Kullanılır, Nasıl Yapılır?

Alçıdan üretilen kartonpiyer, genellikle tavan ve duvar dekorasyonunda kullanılmaktadır. Estetik olarak, perde kornişleri gizlenir.

Kartonpiyer alternatifi olan stropiyer, dekoratif açıdan alçı kartonpiyerle aynı görevi yapar. Stropiyerin farkı, köpük diye de bilinen strafor malzemeden imal edilmesi ve uygulanışının çok daha kolay olmasıdır.

Kartonpiyer_

UYGULAMA

Alçı kartonpiyer uygulaması zahmetli bir iştir. Alçı bloklar stropiyer bloklara göre çok daha ağırdır. Sağlam bir şekilde yapıştırılmaları için duvar ve tavanda sıva kırılması, delikler açılması gerekir. Bu çalışma sırasında evin toparlanması, etrafın fazla dağılmaması ve kirlenmemesi için tedbir alınması gerekir. Uygulama sırasında çok toz çıkacağı unutulmamalıdır.

Stropiyer uygulaması ise son derece basit bir süreçtir. Öyle ki eli bu işlere yatkın olanlar evde stropiyeri kendileri döşeyebilirler. Üstelik uygulama sırasında hiç toz çıkmaz. Etraf kirlenmez.

Kartonpiyer_10

YAPIŞTIRMA

Alçı kartonpiyer, yapıştırma alçısı ile yapıştırılır. Doğru bir uygulama ile uzun yıllar herhangi bir sorun yaşamadan kullanılır. Eğer yapıştırma doğru yapılmazsa ağır alçı blokların düşmesi tehlike yaratabilir.

Stropiyer ise kendi özel yapıştırıcı ile yapıştırılır. Eğer farklı bir yapıştırıcı kullanılırsa zaman içerisinde sarkma veya açılma görülebilir. Bu nedenle stropiyer uygulaması için bayiden ‘özel stropiyer tutkalı’ istenmelidir. Bu şekilde herhangi bir bozulma olmadan stropiyer uzun yıllar kullanılabilir. Sökmek istediğinizde ise kırıp dökme olmaksızın ve duvarları bozmadan spatula ile kolayca sökebilirsiniz.

Kartonpiyer_11

BOYAMA

Alçı kartonpiyer gibi stropiyeri de plastik ve su bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Sentetik boya kullanmamalısınız. Stropiyer yapıştırıldıktan sonra en az dört saat tutkalın kuruması beklenip sonra boyaya geçilmelidir.

Kartonpiyer_12

DAYANIKLILIK

Alçı kartonpiyer stropiyere göre çarpmalara daha dayanıklıdır. Bu yüzden stropiyer uygulaması çarpma ve darbe riski olmayan yüksek yerlere yapılmalıdır. Tavan ve perde kirişleri gibi uygulamalar stropiyer için uygundur. Daha alçak yükseklikteki ve çarpma riskinin fazla olduğu kemer, kapı, yan duvar süslemelerinde ise alçı kartonpiyer kullanılması tavsiye edilir.

Stropiyerin dayanıklılık gösterdiği bir diğer nokta da nemdir. Alçı içermediği için rutubete dayanıklıdır ve banyolarda rahatlıkla kullanılabilir.

Kartonpiyer_13

DÜŞME-SÖKÜLME RİSKİ

Uygulamadaki bir aksaklık veya yanlışlık sonucu hem alçı kartonpiyerin hem de stropiyerin düşme riski vardır. Ancak yapıştırılmasının ardından bir metrelik alçı kartonpiyer blokunun ağırlığı 5 kiloya kadar çıkabilir.

Stropiyerde ise bu rakam 200 gram kadardır. Stropiyer çok hafiftir ve binaya yük bindirmediği gibi düşme halinde yaralama riski çok daha azdır.

Kartonpiyer_14

MALİYET

Maliyet açısından alçı kartonpiyerle karşılaştırıldığında stropiyer daha ucuz bir malzemedir. Süslemesiz alçı kartonpiyerlerin metresi 6 ile 8 TL arasında değişir ve bu fiyata işçilik ya da süslemeli model farkı eklenir. Stropiyerin metresi 4 ile 6 TL arasında değişir. Çoğu kez işçilik bu fiyatlara dahildir. Düşük kaliteli (2. ve 3. kalite) ve daha ucuz

Kartonpiyer_15

Kartonpiyer_16

Kartonpiyer_17

Kartonpiyer_18

Kartonpiyer_19

 

Kartonpiyer_3

Kartonpiyer_4

Kartonpiyer_5

Kartonpiyer_6

Kartonpiyer_7

Kartonpiyer_8

Kartonpiyer_9